BLOG SPOTELLO

Czas zmienić swoje podejście do szkoleń

18 lutego 2019

Termin “rozwój osobisty” prawdopodobnie osłuchał się już każdemu. Jest używany tak często, że trudno o jego jasną definicję. Dla mnie rozwój osobisty jest motorem proaktywnej postawy, dzięki której zyskujemy pewność siebie oraz poczucie kontroli. Jeśli do tej pory myślałeś, że szkolenia, na których trenujesz swoje umiejętności miękkie nie są Ci potrzebne, to przeczytaj kilka poniższych faktów. Mam nadzieję, że dzięki nim inaczej spojrzysz na rozwijanie swoich kompetencji.

 

Po pierwsze - nie nauczysz się tego w szkole

Przyznasz, że komunikacja interpersonalna, autoprezentacja, walka ze stresem, czy zarządzanie sobą w czasie to umiejętności równie ważne, jak znajomość tabliczki mnożenia czy budowy komórki roślinnej. O ile tych ostatnich uczymy się w wieku szkolnym, o tyle zajęć z kompetencji miękkich nie ma w naszym systemie edukacyjnym.

W związku z tym, że szkolenia zwykle są ukierunkowane na jeden temat, możesz sam wybrać, która z Twoich kompetencji wymaga dodatkowego treningu. Wybierając dla siebie kurs zwróć uwagę na jego agendę. Sam tytuł nie powie, czy szkolenie spełni Twoje oczekiwania. Oczywiście trenerzy oraz ich wiedza grają tutaj także ważną rolę! W tym przypadku warto zasięgnąć opinii innych uczestników, którzy w takich szkoleniach już uczestniczyli.

 

Po drugie - udział w szkoleniu to inwestycja w siebie

Będąc na szkoleniu wręczasz sobie czas do pracy nad własnymi kompetencjami. Przyznasz, że w domu rzadko dajemy sobie taką możliwość (i bardzo dobrze - dom to miejsce, w którym odpoczywamy). Przestrzenią do pracy nad sobą powinna być sala szkoleniowa. Biorąc udział w szkoleniu umiejętności miękkich inwestujesz w siebie, ponieważ bez tego prowadzenie rozmów biznesowych, utrzymywanie kontaktów, występowanie na scenie byłoby niesamowicie stresujące, a przez to obarczone ryzykiem porażki… Kupując bilet na szkolenie poświęcasz swój czas aby zadbać o siebie, podobnie jak rezerwując wizytę u fryzjera.

 

Po trzecie - komunikacja jest nieodłącznym elementem relacji

Nasze życie to sieć kontaktów. Cały czas nawiązujemy nowe znajomości i podtrzymujemy dotychczasowe. Dzieje się tak zarówno w życiu prywatnym, jak i służbowym. Umiejętne poprowadzenie rozmowy, aktywne słuchanie, rozwiązywanie problemów, czy konstruktywne udzielanie informacji zwrotnej pozwalają zyskać sympatię rozmówcy. Dzięki temu, że dbamy o nasze relacje, podnosimy również poczucie swojej wartości. W końcu świadomość własnych kompetencji jest rewelacyjnym sposobem podniesienia samooceny.

 

Po czwarte - to okazja do nawiązania nowych, wartościowych kontaktów

Słowo klucz? Wartościowych! Inni uczestnicy szkoleń pojawiają się na nich z tego samego powodu, co Ty. Masz pewność, że są to osoby świadome swoich umiejętności oraz odpowiadające na własne potrzeby rozwojowe. Warto zatem wykorzystać czas szkolenia na nawiązanie znajomości biznesowych czy towarzyskich.

 

Po piąte - rozwój osobisty towarzyszy dosłownie każdemu

Jedno jest pewne - gdyby nie rozwój, nie osiągnęlibyśmy tego, co mamy teraz. Warto spojrzeć na to z dwóch perspektyw: ewolucyjnej oraz rozwoju człowieka w trakcie jego życia.

  1. Bez rozwoju nasz dzień nie różniłby się niczym od tego w 1046 roku.
  2. Bez rozwoju w wieku 34 latach nie różnilibyśmy się niczym od pięciolatków. Idąc tropem Maslova i piramidy potrzeb, z czasem zaspokajamy potrzeby wyższych rzędów. Oferty szkoleniowe w dzisiejszych czasach to odpowiedź na nasze potrzeby.

Nie bójmy się korzystać z określenia “rozwój osobisty”! Co prawda jest ono nadużywane, jednak w najprostszej definicji określa nasz wzrost. Wybierajmy dla siebie z rozwoju osobistego to, co najlepsze... Najlepsze dla nas!

O autorze:
Alina Osowska
Trener biznesu, psycholog, organizator szkoleń i konsultacji z zakresu autoprezentacji dla przedsiębiorców.

Masz wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia? 

Zwiększ swój zasięg publikując na naszym blogu.

Publikuj bezpłatnie