5 minut temu użytkownik d************h@i*************r.katowice.pl zarezerwował salę w miejsowości Katowice
BLOG SPOTELLO

Dobór odpowiedniej formy realizacji szkolenia – szkolenia otwarte vs. zamknięte

07 czerwca 2019

Potrzeby rozwoju zawodowego oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników zaczynają być uznawane wśród polskich firm za jeden z istotnych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa. To dobra wiadomość, ponieważ inwestycja w pracownika to krok ku rozwoju całej organizacji oraz zwiększenia jej wyników biznesowych. Wybierając szkolenie, musimy zdecydować, w jakiej formie chcemy je zrealizować – otwartej czy zamkniętej? Czym obie formy różnią się i jakie są ich korzyści oraz wady? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania razem z Leszkiem Sergiel z firmy szkoleniowej Witalni.

Szkolenia otwarte, dobre rozwiązanie dla kilkuosobowej delegacji pracowników.

Szkolenia otwarte są gotowym produktem, w którym data oraz miejsce realizacji, zakres merytoryczny oraz cele szkoleniowe są z góry ustalone. Są jednak od tego odstępstwa.

Podczas szkolenia otwartego zawsze staramy się dopasować ramy merytoryczne pod zebraną grupę. Uczestnicy różnią się pod względem posiadanej wiedzy. Pracują w różnych branżach, w których, na co dzień funkcjonują.

Korzyścią wyboru formy otwartej jest możliwość wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami. To dobra okazja do budowania sieci kontaktów, która może zaowocować nawiązaniem relacji biznesowych lub współpracą partnerską w przyszłości. Wyjście poza środowisko miejsca pracy daje także komfort innej perspektywy oraz poczucie większej swobody ekspresji, co często stanowi wyzwanie podczas rozmów na terenie firmy

 

Wybór formy otwartej jest również dobrym sposobem na przetestowanie oferty szkoleniowej. Wiedząc, czy firma spełnia nasze oczekiwania możemy zdecydować z dużo mniejszym ryzykiem o organizacji szkolenia zamkniętego dla całego zespołu. - W rozmowach z Klientami, którzy wahają się między wyborem formy szkolenia sugerujemy, właśnie takie rozwiązanie. Wpływa to na wydłużenie całego procesu, ale jednocześnie jest optymalnym rozwiązaniem pomiędzy ryzykiem, a zyskiem.

Szkolenia zamknięte, oferta szyta na miarę specjalnie dla Ciebie i Twojego zespołu.

Szkolenie zamknięte jest rozbudowaną opcją, oferującą kompleksową realizację celów rozwojowych. Wybierając formę zamkniętą, firma dowolnie określa cele i zakres merytoryczny, jaki ma być zrealizowany podczas spotkania. Szczegóły miejsca, czasu trwania, liczby uczestników i ewentualnego podziału na grupy pozostają do decyzji organizatora. - W przypadku dużych szkoleń istotne jest sprawne organizowanie działań. Decydując się na formę zamkniętą firma ma możliwość skorzystania z dodatkowych możliwości. Są to m.in.: podzielenie zespołu na mniejsze grupy, skrócenie lub rozszerzenie programu o dodatkowe zagadnienia, zorganizowanie jednocześnie kilku szkoleń prowadzonych przez zespól Trenerów lub zaplanowanie spotkań w odstępach zamiast kilkudniowego szkolenia. Modyfikowanie oferty pozwala na dokładne dostosowanie jej do charakteru firmy i wpływa pozytywnie na osiągnięcie lepszych efektów edukacyjnych dla pracowników.

 

Kontakt z większą liczbą pracowników organizacji pozwala Trenerowi lepiej poznać otoczenie pracowników, co może umożliwić zdiagnozowanie dodatkowych kwestii – często nieuświadomionych, które mogą stanowić trudność lub przeszkodę w funkcjonowaniu organizacji.

 

Wadą szkoleń zamkniętych może okazać się niskie zaangażowanie uczestników, zwłaszcza gdy szkolenie odbywa się w miejscu pracy – grupa najprawdopodobniej dobrze się zna, jak również czuje się pewnie w miejscu realizacji, co przyczynia się do zmniejszonej koncentracji na treściach szkoleniowych i braku motywującej presji nowego otoczenia lub grupy nieznanych osób, przed którą pracownicy chcieliby wypaść jak najlepiej.

W pigułce.

Chcąc oddelegować niewielką liczbę pracowników na konkretne szkolenie lub chcąc sprawdzić standardy danej firmy szkoleniowej, warto pochylić się nad formą otwartą, która wymaga mniejszego zaangażowania w kwestii organizacyjnej - jednak posiada ograniczenia w postaci zaplanowanej z góry daty realizacji, miejsca i zakresu tematycznego szkolenia. Formą zamknięta zainteresować się powinny firmy, które pragną dopasować usługę rozwojową do swoich potrzeb, a liczba uczestników do przeszkolenia to 5 lub więcej osób. Realizując szkolenie w formie zamkniętej należy jednak pamiętać, by odpowiednio przygotować do tego zespół pracowników oraz warto rozważyć odbycie takiego szkolenia w miejscu niezwiązanym z pracą. W razie wątpliwości, która forma będzie dla Twojej firmy i Twoich pracowników najkorzystniejsza, pamiętaj aby skontaktować się z firmą szkoleniową, która rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże dobrać optymalne warunki, by szkolenie odbyło się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

 

Leszek Sergiel

 

 

O autorze:
Witalni - szkolenia i doradztwo
Misją firmy Witalni jest przekazywanie praktycznej wiedzy i umiejętności w formie dopasowanych do potrzeb rozwiązań. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wyposażamy naszych klientów w skuteczne narzędzia, które umożliwiają rozwój organizacji.

Masz wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia? 

Zwiększ swój zasięg publikując na naszym blogu.

Publikuj bezpłatnie