BLOG SPOTELLO

Kompetencje miękkie to Twoja przyszłość!

12 kwietnia 2019

Czym są kompetencje miękkie i dlaczego mają ogromną wartość na rynku pracy?

Czy podczas poszukiwania pracy spotkałeś się z zagadnieniem kompetencji miękkich? Zapewne tak! Pojęcie „umiejętności miękkie” nie jest terminem stricte naukowym. Zostało zapożyczone z języka angielskiego (SOFT SKILLS). Najprawdopodobniej zdajesz sobie sprawę, że umiejętności te odgrywają kluczową rolę na rynku pracy (i nie tylko). Skupiają się na wiedzy, umiejętnościach i postawach, które pozwolą w określonej sytuacji zachować się skutecznie. Doskonalenie ich to najlepsza inwestycja w przyszłość. Na czym polegają kompetencje miękkie i jak je rozwijać?

Kompetencje miękkie to Twoja przyszłość

Niezależnie od tego, czy należysz do pokolenia Gen X czy pokolenia Y, zwanego również Millennials, koniecznie spójrz na prognozę World Economic Forum, która punktuje 10 najbardziej pożądanych kompetencji miękkich w 2020r.:

1.PNG (450 KB)

Co więcej, według portalu Business Insider, kompetencje miękkie powinny być ważne szczególnie dla przyszłych liderów i nowo mianowanych managerów. Bez tych umiejętności szybko okaże się, że team nie funkcjonuje tak efektywnie, jak wskazuje na to jego potencjał.

Dlaczego SOFT SKILLS są takie ważne?

Dużo osób bagatelizuje umiejętności z zakresu kompetencji miękkich, twierdząc, że je posiada, choć wcale ich nie wykorzystuje. Taki stan rzeczy wynika przeważnie z nieznajomości tematu. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ tematu kompetencji miękkich nie znajdziemy w spisie obowiązkowych lektur szkolnych. Stąd często rodzi się frustracja kandydatów do pracy dlaczego ich aplikacja spotkała się z odrzuceniem. Można zapobiec takiemu scenariuszowi. Jak to zrobić? Świadomie zainteresować się np. literaturą poruszającą temat kompetencji miękkich, obserwować raporty rzetelnych firm badających rynek pracy, a także wziąć pod uwagę udział w szkoleniach skupiających się na danej umiejętności miękkiej.

2.PNG (77 KB)

Raport ,,Kompetencje i kwalifikacje poszukiwane wśród absolwentów szkół wyższych wychodzących na rynek pracy” opracowany przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Amerykańską Izbę Handlu w Polsce oraz Ernst&Young pokazuje, że najważniejszym kryterium stosowanym przez firmę przy zatrudnianiu absolwentów są kompetencje osobowe i interpersonalne. Odpowiednio rozwinięte zagwarantują Ci efektywną komunikację z zespołem, szefem, podwładnymi czy nawet z partnerem, dziećmi. Dzięki Soft Skills będziesz w stanie również swobodnie prezentować, sprzedawać, rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy i podejmować trafne decyzje.

Jak rozwijać kompetencje miękkie?

By rozpocząć szkolenie z zakresu kompetencji miękkich na samym początku potrzebna jest dogłębna analiza swojego obecnego poziomu tych zdolności. Możesz zainspirować się np. analizą SWOT. Taką analizę można przeprowadzić zadając sobie konkretne pytania: Jakie są moje mocne i słabe strony? Z czego jestem dumny? Jakie porażki odniosłem? Do czego mam predyspozycje? W jakim kierunku chciałbym się rozwijać? Po zgromadzeniu tych informacji warto przystąpić do części praktycznej twojego zadania. Chcąc w sposób właściwy popracować nad swoimi umiejętnościami miękkimi dobrze jest skorzystać z bogatej bazy szkoleń otwartych mających na celu kształcenie i rozwój tzw. SOFT SKILLS. Możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy szkoleniowej, która dostosuje rozwiązanie adekwatne do twoich obecnych potrzeb.

Jak znaleźć dobrą firmę szkoleniową? Jakie kryteria wyboru warto obrać? Podpowiadamy:

1. doświadczenie potwierdzone opiniami usatysfakcjonowanych klientów,
2. kompetencje trenerów,
3. kreatywność, wykorzystywanie technologii np. webinarów, e-platform szkoleniowych,
4. otwartość na nowe rozwiązania,
5. partnerskie podejście.

Wybór odpowiedniej firmy szkoleniowej to tak naprawdę połowa sukcesu. Jeśli brakuje Ci czasu na przejrzenie każdej dostępnej oferty i wybranie tej, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, podpowiemy Ci gdzie szukać. Możesz skorzystać np. z różnorodnej oferty szkoleniowej firmy Demos Polska, która działa na rynku szkoleniowo-doradczym od roku 2004. W ciągu tego okresu firma pomogła ponad 25 750 uczestnikom szkoleń oraz projektów doradczych. Spółka silnie rozwija różnorodne obszary działalności min. szkolenia z kompetencji miękkich, kompleksowe szkolenia dla firm, rekrutacje, doradztwo strategiczne oraz badania (AC/DC, wycena kompetencji pracowniczych).

Niezależnie od tego, czy skorzystasz z usług profesjonalnej firmy, czy weźmiesz sprawy w swoje ręce, ważne, abyś pamiętał, że jedyna, stała rzecz na świecie to zmiana (szczególnie na rynku pracy) i warto rozwijać kompetencje miękkie. Na pewno taka inwestycja opłaci się w przyszłości.

Źródła:

1. Future of Jobs Report, World Economic Forum,
2. 2019 Global Talent Trends. The 4 trends transforming your workplace. LinkedIn,
3. http://firma.sgh.waw.pl/pl/Documents/RKPK_raport_2012.pdf,
4. www.demos.pl,
5. Business Insider.

O autorze:
Demos Polska
Projektujemy nasze szkolenia, tak aby były dopasowane wprost do obecnych potrzeb na rynku pracy. Nasza oferta obejmuje szkolenia otwarte - Learning Cafe oraz zamknięte -Business Solutions.

Masz wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia? 

Zwiększ swój zasięg publikując na naszym blogu.

Publikuj bezpłatnie