BLOG SPOTELLO

7 kroków ku sobie - wywiad z Martą Czepukojć

28 listopada 2019

Gościem dzisiejszego wywiadu jest Marta Czepukojć - coachem osób wypalonych zawodowo oraz autorką progrmu "7 kroków ku sobie". Zapraszamy do lektury.

 

Obecnie prowadzisz wyłącznie sesje coachingowe online, jednak w przeszłości spotykałaś się ze swoimi klientami również na żywo. Co przemawia za obiema z tych form pracy?

Z mojego doświadczenia oraz badań wynika, że efektywność coachingu jest taka sama w obydwu formach. Zdecydowałam się na współpracę on-line, ponieważ zależy mi na możliwości pracy z różnych miejsc w Polsce i na świecie. Klienci natomiast cenią sobie tą formę współpracy, gdyż oszczędzają czas potrzebny na dojazdy oraz są w stanie odbyć sesję, będąc w podróży, w delegacji, poza miejscem zamieszkania. Ta opcja umożliwia mi również współpracę z osobami, które mieszkają poza Trójmiastem, w małych miejscowościach lub poza Polską. Plusami spotkań stacjonarnych jest „wyjście” z domu osób, które potrzebują zmienić przestrzeń do nawiązania kontaktu ze sobą. Zdarza się – z mojego doświadczenia bardzo rzadko, że dla wybranych osób „rytuał” takowego wyjścia wraz z spotkaniem bezpośrednim w gabinecie ma znaczenie. 

 

Praktykujesz medytację i fascynuje Cię filozofia Dalekiego Wschodu. Czy Twoje zainteresowania mają jakieś przełożenie na procesy coachingowe, które prowadzisz?

Ciekawe pytanie. Tak, jak najbardziej. Pomagam ludziom odkryć ich potencjał oraz zorientować życie wokół tego, co ma dla nich znaczenie. Taka zmiana wymaga zadania ważnych pytań, konfrontacji z tym, co klienta frustruje, czego się boi, jakie ma wątpliwości, potrzeby, marzenia. Od czego decyduje się odejść oraz gdzie ukierunkować swoją energię życiową. W przypadku osób przeciążonych stresem i wypalonych, których ciała mówią im stop, potrzebują oni nauczyć się mówić „nie” temu, co im nie służy oraz dbania o siebie w pierwszej kolejności. We wszystkich tych przypadkach spotykamy się w przestrzeni, w której klient czuje się bezpiecznie, w której jest widziany jako ten/ta, który/-a posiada niepowtarzalny potencjał, który/-a chce się wyrazić w jego/jej życiu. Wszystkie trudności, blokady i problemy traktujemy jak kolejne powłoki cebulki. Wspólnie zdejmujemy je w sposób uważny, tak aby esencja tego, kim jest mój klient mogła wyrazić się w jego codziennym życiu, np. poprzez zmianę siebie (redukcja stresu – bardziej zbalansowane życie), pracy (odejście z korporacji i rozwinięcie swojego pasjo-biznesu), zmianę w relacji (lepsze komunikowanie swoich potrzeb, bez lęku przed odrzuceniem). Moja perspektywa jest inspirowana moją wieloletnią praktyką buddyjską i medytacyjną, zakłada:

1) widzenie drugiej osoby jako przejawu wyjątkowości,

2) stosowanie narzędzi praktyki uważności (z jęz. ang. mindfulness) oraz innych narzędzi rozwijających umiejętności obserwacji siebie w przeciwieństwie do oceniania siebie i rozliczania, 3) uważne, skuteczne zmiany schematów myślenia o sobie, innych i świecie, które nie służą mojemu klientowi.

Moja perspektywa i proponowane narzędzia oddziałują nie tylko na umysł, ale też na emocje i całe ciało, co powoduje zmianę na wszystkich poziomach, intelektualnym, emocjonalnym, fizycznym i duchowym. W swojej pracy staram się być bardzo przyziemna i konkretna. Mam poczucie humoru i dystansu, co również jest m.in. wynikiem wielu lat praktykowania medytacji oraz przyjęcia inspiracji filozofii buddyjskiej. 

 

DSC_1038.jpg (1.11 MB) 

 

Pracujesz przede wszystkim z osobami, dla których praca jest ważniejsza niż zdrowie lub życie osobiste. Czym charakteryzują się osoby, które szczególnie powinny rozważyć współpracę z Tobą?

Są to osoby ambitne, o wysokich kompetencjach, bardzo często realizujące się w swojej pracy. Niejednokrotnie jednak brakuje im umiejętności zatrzymania się i postawienia granicy, gdzie kończą się ich możliwości fizyczne w realizacji celów. Bardzo często takie osoby:

1) biorą za dużo na siebie, nieraz przejmują odpowiedzialność za innych ludzi (i są w tym bardzo efektywni);

2) nie potrafią odpoczywać, mimo że chcieliby dać sobie i swoim bliskim więcej czasu – ciągle mają coś do zrobienia (i są to często fajne, wartościowe rzeczy);

3)  zdarza się, że trudno jest im docenić to, co mają i kim są. Nieświadomie łączą osiąganie kolejnych celów z większym szczęściem w swoim życiu – które przeważnie się nie pojawia, mimo że cele zostały zrealizowane;

4) są to przeważnie działacze/działaczki, ludzie którzy są bardzo efektywni, i z zewnątrz mogą być postrzegani/-ne jako ludzie świetnie dający sobie radę – rzadko proszą o pomoc, natomiast często są o nią proszeni przez innych. Są to osoby bardzo samodzielne.

 

Prowadzone przez Ciebie sesje coachingowe odbywają się przeważnie 3-4 razy w miesiącu. Jak długo przeważnie trwa cała współpraca?

Osoba, która decyduje się na coaching musi założyć, że będziemy współpracować przez minimum 3 miesiące, żeby zaszła zmiana w sposób ugruntowany. Nie wierzę w szybkie metody i techniki, co podkreślam podczas pierwszego spotkania Intro On-line, które realizuję jako sesję gratisową – nieodpłatną. Średnio współpracuję z ludźmi od 6-12 miesięcy Po pierwszych 3 miesiącach istnieje możliwość przedłużenia współpracy według potrzeb klienta. Kiedy przestaję być potrzebna – obydwoje podejmujemy decyzję o tym, kiedy kończymy współpracę. Przeważnie 2-3 sesje poświęcamy na domknięcie całości procesu.

 

Jesteś autorką programu „7 kroków ku sobie". Na czym on polega?

Program ten zakłada 7 kroków, w których nawiązujesz bliższy kontakt ze sobą oraz zaczynasz działać w swoim życiu w oparciu o siebie: o posiadany potencjał, swoje (nie innych) wartości (czyli to, co jest dla Ciebie ważne), przekładając to na realne życie (osobiste i zawodowe).

Każdy z 7 Kroków to zestaw kompetencji, które rozwijasz oraz zarazem konkretny obszar w Twoim życiu – o który decydujesz się zadbać (tak, jak dba się o ogród). Są nimi:

1) perspektywa – widzenie siebie i swojego życia „z lotu ptaka”, pozycji obserwatora, bez oceniania. Wyłonienie Twoich potrzeb i obszarów zmiany.

2) Energia – nauka zarządzania swoją energią życiową i redukcji stresu.

3) Potencjał – odkrycie swojego potencjału osobistego i zawodowego.

4) Wartości – co jest ważne w moim życiu? Czym decyduję się kierować?

5) Transformacja ograniczeń – jakie posiadam ograniczenia, limity – które zaakceptować oraz które i jak zmieniać?

6) Nawigacja - jakie mam cele i jak się wokół nich orientować, by pozostać w kontakcie ze sobą i przepływem, z jęz. ang. flow?

7) Wdzięczność – w jaki sposób doceniać siebie i celebrować małe – duże kroki?

Program działa, ponieważ:

1) stajesz się świadoma/y obszarów życia, które składają się na wzrost Twojego poczucia szczęścia i jakości życia (każdy z 7 Kroków, z którymi możesz się zapoznać już dziś: pobierając Darmowy Ebook na stronie www.sentacoaching.comw zakładce Newsletter;

2) odpowiadasz sobie na pytania, które pobudzają Cię nie tylko do refleksji, ale też do zmiany i działania na rzecz siebie (pytania te znajdziesz w Ebooku: 7 kroków ku sobie);

3) w sytuacji wejścia we współpracę indywidualną ze mną: zmieniasz swoje życie orientując siebie na nabywanie w/w kompetencji oraz bardzo konkretne wdrożenie tego, co wyłania się jako ważne w Twoim życiu. W zależności od osoby, istnieje opcja skupienia się na wybranych obszarach (krokach) lub na wszystkich z nich po kolei.

 

DSC_1225.jpg (1.85 MB)

 

Co zainspirowało Cię do stworzenia Twojego autorskiego programu?

Inspiracją do stworzenia programu 7 Kroków ku sobiebyła potrzeba dania ludziom zwartego, konkretnego systemu: wiedzy, umiejętności, praktyk i inspiracji, który pozwoli im na:

- zmniejszenie poziomu stresu i napięcia;

- zrozumienie, że obniżony nastrój, napięcie w ciele i brak zadowolenia są ważnymi informacjami, które, jeśli zostaną zauważone i uznane, pozwalają na realną zmianę – ukierunkowanie swojego życia w taki sposób, który realizuje ich niesamowity potencjał w kontekście, który ma dla nich znaczenie;

- dostarczenie bardzo konkretnych rozwiązań, narzędzi do stosowania samodzielnego - aby po współpracy coachingowej ze mną, taka osoba mogła samodzielnie korzystać z nich w swoim życiu.

Program 7 Kroków ku sobie jest wynikiem kilkunastu lat pracy z ludźmi indywidualnie i grupowo, tego, co mi działało/i działa w mojej własnej pracy wewnętrznej (m.in. kiedy wychodziłam z sytuacji mojego kryzysu) oraz wyników badań psychologów pozytywnych z ostatnich 30 lat. Stworzyłam go po drugim z kryzysów, przez które przeszłam w moim życiu. Jednym z nich była depresja. W związku z tym, że wiem, co to znaczy być przeciążoną i wypaloną zawodowo i osobiście, i wiem, w jaki sposób zapobiec oraz redukować stres, jak i odzyskiwać energię i balans w swoim życiu, program 7 kroków ku sobiejest konkretnym podejściem, pakietem informacji i metod, które są pomocne w realizacji zmiany życia na lepsze i ustawianiu nawigacji na siebie i swoje osobiste szczęście.

W momentach, kiedy byłam przeciążona stresem, miałam poczucie niewykorzystywania swojego potencjału, tak jak bym chciała, otrzymałam wsparcie od osób, które mi pomogły. Teraz jestem na pozycji, w której daję możliwość tym, którzy chcą zredukować stres i pogłębić kontakt ze sobą oraz zacząć żyć z takiego miejsca w sobie, które „wie”. Miejsca, które nieraz nie będzie się spotykało z aprobatą, komfortem finansowym lub samą przyjemnością - oczywiście w pierwszej odsłonie. Gdyż na głębszym poziomie – jest to jedyne miejsce w nas – z którego żyjąc, będziemy szczęśliwi. Dotarcie tam jest drogą samą w sobie, niesamowitością odkrywania tego, po co tu jestem, drogą dla odważnych. I 7 kroków ku sobiejest jedną z wielu możliwości / dróg ruszenia w tą podróż.

 

„7 kroków ku sobie to program", który realizujesz w ramach tradycyjnych sesji coachingowych, czy może jest to inna forma współpracy?

7 Kroków Ku Sobie jest formułą, z której czerpię w pracy z osobami indywidualnie. Po pierwszej Gratisowej Sesji Intro On-line ustalam z klientem/-tką zakres naszej współpracy. W mniejszym lub większym stopniu będzie on dotykać obszarów 7 Kroków. Czasem może się zdarzyć, że koncentrujemy się na wybranych obszarach, pomijając inne. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb klienta/-ki.

Sam program 7 kroków Ku Sobie dotychczas był prowadzony w postaci dwóch edycji spotkań warsztatowych w Gdyni w l. 2017-2018r. W 2020 r. planuję stworzyć kurs on-line dla grup 10 osobowych, gdzie w ciągu 2 m-cy, co tydzień będziemy się spotykać w każdym z w/w 7 obszarów – uczestnicy będą pogłębiać kontakt ze Sobą w każdym z w/w zagadnień oraz wdrażać na bieżąco wnioski z kursu w życie.

Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu: marta@sentacoachig.comlub zapisu na Newsletter: https://sentacoaching.com/newsletter/.

 

Rozmawiała: Karolina Nowak

O autorze:
Marta Czepukojć
Prowadzi ludzi w procesie odzyskiwania siebie i tego, co jest dla nich ważne, aby w pełni realizowali swój potencjał oraz działali w sposób autentyczny i skuteczny.

Masz wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia? 

Zwiększ swój zasięg publikując na naszym blogu.

Publikuj bezpłatnie